Ana Sayfa Dekorasyon Dekorasyonu Uzak Doğu Felsefesine Uygun Yapmak

Dekorasyonu Uzak Doğu Felsefesine Uygun Yapmak

879
0
Paylaş
Dekorasyonu Uzak Doğu Felsefesine Uygun Yapmak
Dekorasyonu Uzak Doğu Felsefesine Uygun Yapmak

Dekorasyonu Uzak Doğu Felsefesine Uygun Yapmak Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir diyen Herakleitos her seferinde haklı çıkıyor. Moda, zevkler renkler ve sunumlar hemen her şey değişkenlik gösteriyor.

Dekorasyonu Uzak Doğu Felsefesine Uygun Yapmak

Mesela eskiden evlerin dış görünümüne büyük önem veren insanlar bugünlerde iç dekorasyonu daha ön planda tutuyor. Hatta görsellikten ziyade eşyaların enerjisinden istifade etmek amacıyla uzak doğu felsefelerinden etkilenip, evim tüm dekorasyonunu buna göre gerçekleştirenler de azımsanmayacak kadar çok.

Ejderha’nın Kozmik Nefesi

Uzak doğu dekorasyonu deyince akla gelen ilk şey Çin insanının vazgeçilmezi olan Feng shui dekorasyonu. Fheng shui rüzgar ve su demek. Bu felsefeye göre çevremizde sürekli bizimle etkileşim içinde olan metafiziksel bir enerji mevcut, bunu da Ejderha’nın nefesi olarak isimlendiriyorlar. Sağlıklı mutlu, başarılı, bereketli ve doğayla iç içe bir yaşam için bu felsefeye göre uygun bir dizaynı ve renkleri olmazsa olmaz olarak görüyorlar.

“Her Mekan ve İnsan İçin Ayrı Bir Dekorasyon”

Bu felsefe ile dekore edilmiş mekanlarda yaşayanlar bu enerjiden olumlu yönde etkilendikleri konusunda hemfikir. Ancak bu felsefeye göre gerçekleşecek dekorasyon kişinin ihtiyaç duyduğu enerji ve yaşam alanının enerjisine göre değişkenlik göstermekte. Uzmanlar bununla ilgili her mekan ve kişi üzerinde ayrı bir fizibilite yaparak dekorasyonu buna göre yönlendiriyorlar. Ancak standart olarak gerçekleştirilen bazı küçük dokunuşlar da mevcut. Mesela yatak odalarında yatak hiç bir zaman kapı karşısına konmuyor. Sakinlik enerjisi için yuvarlak ve yumuşak nesneler tercih edilirken, aynalara pek sıcak bakılmıyor.

Banyoda klozet kapağı ve kapının sürekli kapalı olması ve kırmızı renk olmaması tavsiye ediliyor. Ya da kare ya da dikdörtgen mobilyaların daha birleştirici enerjileri açığa çıkaracağının altını çiziyorlar. Felsefe diyor ki havlunun rengi ya da asılma biçimi bile son derece önemli. Uzak doğu felsefesiyle dekorasyon yapmak elbette binlerce detaya hakim olunmasını gerektirdiğinden bu iş genelde uzmanları tarafından yapılıyor. Ancak bazı küçük dokunuşlar ve objelerle yaşam ve çalışma alanlarında kendiniz de farklılıklar yaratabilirsiniz. Tercih edilecek renklerin seçimi, çok kullanılmayan fazla mobilyaları terk etmek ya da inancınıza göre bir takım objel er kullanmak bile doğru enerjiyi bulmak adına size yardımcı olabilirler.